Wielki Staw a Maly Staw

Největší v Krkonoších

Wielki Staw a Maly Staw jsou oproti svým názvům velký a malý „rybník“ jezera ledovcového původu, tak zvaná plesa, největší v Krkonoších české i polské strany. Leží na jihozápadě Polska na severní straně Krkonoš, na území polského krkonošského národního parku.

Průzračná Krkonošská jezera

Udávaná rozloha plesa Wielki Staw ležícího v nadmořské výšce 1125m činí 8,2 hektarů, jeho délka je 606 metrů a maximální hloubka 25 metrů. Stěna karu, čili kotle, ve kterém ledovec vznikal, je vysoká 180m a moréna, což je kamenný val složený z kamení, hlíny a písku, vzniklý ledovcovou činností, dosahuje výšky 30m. Toto pleso je staré asi deset tisíc let.Přibližně půl hodiny chůze po hřebeni od něho se rozprostírá ve výšce 1183 m n. m. pleso Maly Staw. Jeho rozloha činí přibližně 2,80 ha, průměrná hloubka je 3,45 m, avšak výjimkou není ani hloubka více než sedm metrů. Jezera jsou viditelná z hlavního hřebene Krkonoš, ale je možné se s nimi seznámit také blíž, pokud zamíříte na polskou stranu. Pro skalní milovníky hor je to skutečná lahůdka, ale je třeba vědět, že se jedná o fyzicky skutečně náročnou horskou tůru a například výstupová trasa Obřím dolem, která je její součástí, patří v Krkonoších mezi nejtěžší.

Jak se k jezerům dostat

Většina návštěvníků se spokojí s pohledem z „ptačí perspektivy“ a otázkou je, zda tento ucelený pohled, ve kterém je vodní hladina zakomponována do okolní nádherné přírody tvoří celkové panorama, není nakonec hezčí, než když u plesa stojíte a hledíte na jeho hladinu zblízka. Pakliže zvolíte tuto variantu, je dobrou volbou trasa ze Špindlerovy Boudy přes hraniční hřeben, odkud jsou obě jezera krásně viditelná.Špindlerova bouda leží na Slezském sedle kam Vás pohodlně dopraví autobus ze Špindlerova mlýna. Pokud tento výlet skloubíte s návratovou trasou přes Luční boudu a Údolí Bílého Labe, odnesete si nezapomenutelné vzpomínky. Určitě si proto s sebou vezměte fotoaparát a třeba také kameru.

welki a maly staw Foto: marcinnowak.eu, panoramio.com, cestovani.idnes.cz

Další zajímavosti a tipy na výlet v okolí