Janské Lázně

Je tomu již dávno, co byly díky teplému prameni pod Černou horou založeny Janské Lázně. Leží v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji, v oblasti Krkonošského národního parku ve výšce 670 m n. m,. a jsou cílem návštěvníků po celý rok.  

Z historie Janských lázní

Není možná ani tak důležité, kdo jako první léčivý pramen objevil, ani to, že jedním z majitelů místa, kde se lázně nachází, byl i proslulý Albrecht z Valdštejna. Důležitější spíše je skutečnost, že v roce 1675 získal vlčické panství, jehož součástí byly i Janské Lázně, Jan Adolf Schwarzenberg, který se zasloužil nemalou měrou o rozvoj lázní a u pramenů nechal vybudovat první lázeňskou budovu.Po roce 1920 byla provedena nová analýza zdejšího pramene a výsledkem bylo zjištění, že má podobné složení jako voda, která se úspěšně používá při léčbě obrny ve Warm Springs v USA. Od roku 1935 byla metoda léčby převzala a dlouhá léta se Janské Lázně specializovaly na léčbu dětské obrny.

Léčebné programy, relaxace, aktivní odpočinek a báječné místo pro dovolenou

Dnes se v lázních zaměřují především na léčbu pohybového aparátu a nabízí jak léčebné pobyty, tak relaxačně-ozdravný program, rekondiční pobyty, víkendové relaxační pobyty a zkrácené lázeňské pobyty, vhodné zejména pro časově vytížené klienty, nebo pro seniory. Městečko typicky lázeňského rázu se secesní kolonádou je také vyhledáváno turisty, kteří Janské Lázně vnímají jako strategický výchozí bod k  túrám a výletům po zdejším kraji. Janské Lázně jsou tak nejen lázeňským městečkem, ale také významným turistickým střediskem Krkonoš. A tak i o nabídku ubytování v Janských Lázních není rozhodně nouze.V zimě jsou Janské lázně vyhledávaným místem pro milovníky lyžování. Nabídek ubytování v Janských lázní je opravdu velké množství a tak stačí jen vyrazit na kýženou dovolenou.

Lanovka na Černou horu a báječné lyžování

Z Janských Lázní vede kabinová lanovka na Černou horu. V zimě si zde můžete dopřát kvalitní lyžování na sjezdovkách, těšit se výhledy po Krkonoších z  lyžařských běžeckých stop, v létě pak vyrazit třeba po hřebenech, nebo zamířit k unikátnímu Černohorskému rašeliništi, jímž prochází naučná stezka v délce tří a půl kilometru.

Kudy do Janských Lázní?

Autem po silnici od Jičína směr Nová Paka – Pilníkov – Trutnov – Svoboda nad Úpou – Janské Lázně.

Další zajímavosti a tipy na výlet v okolí