Rozhledna Hnědý vrch

Výhledy na nejvyšší hory

Jihozápadně od Pece pod Sněžkou, asi 25 km severozápadně od města Trutnov, na Hnědém Vrchu se ve výšce 1207 m n. m. vypíná stejnojmenná rozhledna. Má tvar dřevěné věže s ocelovými prvky a rovněž ocelovým vnitřním točitým schodištěm. Návštěvníci se mohou potěšit výhledem do kraje z celkem tří vyhlídkových plošin, z nichž nejvyšší se nachází ve výšce 27 m. Samotná rozhledna Hnědý Vrch je vysoká 30,8 m a nahoru vede celkem 138 schodů.

Rozhledna Hnědý Vrch, v současné době nejvyšší z rozhleden v oblasti Krkonoš, nabízí panoramatický výhled na hlavní krkonošský hřeben – na naši nejvyšší horu Sněžku a další dvě nejvyšší hory – Luční Studniční horu. Panorama pokračuje výhledem na Růžovou horu, Pěnkavčí vrch ve Velké Úpě, Javor a také na masivy Světlé a Černé Hory. Jako na dlani leží turistické centrum Pec pod Sněžkou a osady s chalupami i jednotlivá stavení rozesetá po stráních a údolích až po Velkou Úpu, připomínají domky jako pro panenky.Nad pohledem do údolí Obřího dolu se vám možná bude tajit dech. Při dobré viditelnosti lze spatřit také Orlické hory a dokonce i Jeseníkyhorou Praděd. Rozhledna Hnědý Vrch je mezi řadou dalších ještě tak trochu batole, neboť byla vystavěna teprve v roce 2009. Určitě však bude díky atraktivním výhledům návštěvníky této oblasti těšit celá dlouhá léta a zájem si právem zaslouží. Porodní bolesti provázející vznik rozhledny nebyly právě malé. Během její výstavby totiž počasí příliš nepřálo a sněžilo tehdy dokonce ještě i v červnu!

Provozní doba rozhledny Hnědý vrch

Rozhledna Hnědý Vrch se nachází přímo u horní stanice lanové dráhy. Přístupná je od června do října, denně 9.00 – 16.00 hod., v závislosti na provozu lanovky. Vstup na rozhlednu je zdarma. Až si výhledů z rozhledny dosyta užijete, můžete zamířit dál. Vydejte se třeba přes Liščí horu, Bufet Na Rozcestí, Výrovku a Luční boudu k dalšímu, atraktivnímu cíli, na vrchol Sněžky.


Další zajímavosti a tipy na výlet v okolí