Mužské kameny a Dívčí kameny

V krásné krkonošské krajině leží dvě skalní vyhlídky – Dívčí kameny a Mužské kameny. Nejsnáze jsou přístupné ze silnice mezi Špindlerovým Mlýnem a Špindlerovou boudou. Najdete je na hřebenové cestě při česko – polských hranicích a můžete odsud nahlédnout jak k nám, tak k našim polským sousedům.

Jméno kamenů díky pověsti

Dívčí kameny s výraznými žulovými skalisky a suťovými a balvanovými poli, jejíž vrcholové skály jsou vysoké až osm metrů, dostaly svůj název údajně podle mladé pastýřky, která v jejich blízkosti zahynula. Název Mužské kameny pak vznikl jako jejich protějšek.



Dívčí kameny jsou se svými 1414 m jen o maličko nižší než Mužské, které mají 1417 m. Oba vrcholy jsou vděčným cílem návštěvníků Krkonoš, neboť se jedná o ojedinělé útvary, které dotváří neobvyklou kulisu vyhlídce po kraji.

Turistická trasa na Mužské a Dívčí kameny oklikou

Vyhlídka z Dívčích i Mužský kamenů je také součástí oblíbených turistických tras. Jedna z nich vede ze Zlatého návrší a od Vrbatovy boudy a končí v Horních Mísečkách. Od Vrbatky se vydáte po červené k Labské boudě, kde vpravo stojí pomník Bohumila Hanče, českého lyžaře, který tragicky zahynul při mezinárodním závodě v běhu na lyžích na hřebenech Krkonoš, spolu s přítelem Václavem Vrbatou, o Velikonocích roku 1913, když se náhle extrémně zhoršilo počasí.



I takové jsou hory a je zapotřebí mít to na paměti. Dále cesta pokračuje přes Ambrožovu vyhlídku k Labské boudě a dále k Sněžným jámám. Tam se cesta napojuje na hřebenovou cestu česko-polského přátelství. Úbočím Vysokého kola vede po kamenné cestě do sedla nad Martinovu boudu a míří k Mužským a Dívčím kamenům. Poté trasa pokračuje nad Petrovu boudu, dolů po žluté přes Davidovy boudy k Dívčím lávkám a následně až k dolní stanici Medvědín, odkud vyjíždí lanovka na vrchol Medvědína a dále dolů po svých, nejdříve po žluté, později po červené na Horní Mísečky.

z vrbatovy boudy na dívčí a mužské kameny

zdroj: Mapy.cz