Adršpašsko-teplické skály

Při vícedenním pobytu v okolí hory Sněžky můžete navštívit Adršpašsko-teplické skály, vzdálené z Pece pod Sněžkou přibližně hodinu jízdy autem. Čekají tu na vás labyrinty skal, zřícenina skalního hradu, vodopád, hladina azurového Jezírka a nejedno malebné zákoutí.

Zatímco pískovcové skalní labyrinty v minulosti nejednou poskytly úkryt vesničanům před válečným nebezpečím, dnes jsou vyhlášeným rájem turistů a horolezců.V Adršpašských skalách spatříte zejména samostatně stojící věže a pilíře, naproti tomu Teplické skály se pyšní souvislejšími a divočejšími skalními stěnami. Na své si tu tak přijdete, ať jste založením romantici či dobrodruzi.

Magické skály Adršpachu

Návštěva Adršpašského skalního města je výletem do světa fantazie a magických skalních útvarů. Při procházce můžete obdivovat impozantní Homoli cukru stojící doslova na své špičce, Milence či Starostu se Starostovou, objevující se často na pohlednicích zasílaných do celého světa. Mezi dalšími tu narazíte na Krakonošovu lenošku, Strážce skal, Džbán, Orlí hnízdo, Dvojčátka v peřince, Rukavici a mnoho dalších. Součástí skalního komplexu je Velký vodopád dopadající do soutěsek z výšky šestnácti metrů.Od něho se úzkou soutěskou po schodech dostanete k romantickému Jezírku. Za vydanou energii budete odměněni plavbou na lodičce v doprovodu humorem obdařeného převozníka. Prozradí vám nejen jména všech skal v okolí, ale i to, jaké pohádkové bytosti a příšerky jezírko obývají, či kolik duší utopenců z převrácených lodiček uvěznili ve svých hrníčcích zdejší vodníci. Mimo hlavní trasu okruhu se nalézá zřícenina adršpašského hradu, odhalující hezký výhled na okolní útvary. Vstupní branou do skal je obec Adršpach, kde můžete navštívit renesanční zámek s Horolezeckým muzeem. Stojí tu také několik půvabných roubenek a turistům je k dispozici Infocentrum. Okruh skalním městem je dlouhý přibližně 3,5 km.

Teplické skalní město

Trasa teplickým skalním městem vás povede kolem pískovcových bloků Chrámových stěn vysokých až 70 metrů, vystoupáte k Amfiteátru, kde se nachází nejvyšší bod okruhu, projdete Anenským údolím a cestou můžete projít i chladnou Sibiř, kam vede cesta úzkými soutěskami a tunelem pod balvany a kde i v létě lze často ještě spatřit sníh. Ve skalních útvarech Teplických skal rozpoznáte Medvěda, Golema, Skalní korunu a mnoho dalších. Máte-li rádi dobrodružství a krásné výhledy, nenechejte si ujít zříceninu strážního hrádku Střmen ze 14. století. Vede k němu trochu dobrodružná cesta soustavou schodišť a žebříků, a ačkoliv po hradu tu mnoho nezbylo, z nejvyššího skaliska upraveného na vyhlídkovou plošinu si můžete užívat krásný výhled. Základní délka okruhu měří necelých 6 km. Vstup do skal se nalézá v blízkosti železniční zastávky Teplice nad Metují-skály, kde je i parkoviště.Dva za jednu cenu

Adršpašské a Teplické skály od sebe odděluje hluboká Vlčí rokle se značenou turistickou trasou, díky níž lze pohodlně přejít z jednoho skalního města do druhého. Vstupenka zakoupená v jednom z nich platí pro návštěvu obou, pakliže budete přecházet právě Vlčí roklí.

 

 

Ubytování v Adršpašsko-teplických skalách

A pokud se plánujete v blízkosti Adršpašsko-teplických skal zdržet déle, můžete zde nejen prožít pár příjemných dnů, ale hlavně nasbírat nespočet nových zážitků. Využít k tomu můžete z širokých možností ubytování v Adršpachu a to v hotelech, penzionech, apartmánech či útulných chalupách.

Kudy do Adršpašsko-teplických skal?

Pokud zdoláváte horu Sněžku z Pece pod Sněžkou a rozhodnete se odtud vydat automobilem do Adršpachu, vydejte  se po silnici směr Svoboda nad Úpou, dále přes Mladé Buky do Trutnova. Odtud se výjezdem z městské části Poříčí na Petříkovice a dále Chvaleč, kde u kostela odbočte vlevo směr Horní Adršpach. Horním Adršpachem projeďte a místo k zaparkování vašeho automobilu naleznete v Dolním Adršpachu přímo u vstupu do skalního města.

Hezký výlet vás čeká také pokud se rozhodnete pro cestu vlakem. Jeho trasa však začíná ve Svobodě nad Úpou, proto se z Pece pod Sněžkou budete muset k vlaku dopravit třeba autobusem. Odtud pojedete opět směrem na Trutnov, kde budete přestupovat. Z Trutnova pokračujte krásnou lokálkou přes CHKO Broumovsko až na stanici Adršpach, která se nachází přímo před vstupem do skalního města.

 

Hledáte zajímavosti blíže Sněžce?