Luční bouda

Počátky Luční boudy

Luční bouda leží ve výšce 1410 m n. m., pod Luční a Studniční horou a poskytuje přístřeší a zázemí turistům v Krkonoších již více než 300 let. Její historie se datuje do druhé poloviny 17. století, kdy bývala hospodářským stavením a poskytovala také azyl poutníkům. Od 19. století se pak stala místem vyhledávaným obyvateli hor, kteří se zde účastnili různých oslav a kulturních akcí. Díky pozdější přestavbě vzniklo příjemné ubytovací zařízení. V roce 1938 boudu zasáhl masivní požár. Vyhořelý objekt byl opraven a uveden do té podoby, jak ji známe dnes.

Luční bouda dnes

Luční bouda nabízí ubytování na turistických lůžkách i v apartmánech. Občerstvit se můžete ve stylové restauraci, bufetu či pivnici.Vyhlášené je zdejší pivo, které se zde také vaří. Současní majitelé totiž vybudovali minipivovar, jehož produktem je výborné pivo Paroháč, vařené z vody z pramene Bílého Labe. Pivo si své jméno získalo díky pohybu velkého množství jelení zvěře v okolí, kterou dokonce ráno a večer můžete pozorovat z terasy boudy.Ke zdejším atrakcím patří možnost vyzkoušet uvařit si své vlastní pivo, spokojit se můžete také „pouze“ s prohlídkou pivovaru spojenou s ochutnávkami. V souvislosti s pivem je tu ještě jedna velmi příjemná záležitost. Luční bouda nabízí totiž koupel v pivní lázni.      Luční bouda má pro své návštěvníky připraveno moderní wellness centrum, kde si můžete zacvičit, odpočinout ve vířivce, dopřát si masáž nebo vyzkoušet finskou saunu. Velkým zdejším lákadlem je po domácku vyrobené pečivo. Čerstvé, upečené v den, kdy vám voní pod nos. Kdo se pohybuje v horách dobře ví, jak na horském vzduchu vyhládne a jak k chuti přijde třeba poctivý borůvkový nebo švestkový koláč.

Jak se dostanete na Luční boudu

Hlavní přístupová cesta na Luční boudu je z Pece pod Sněžkou, do jejíhož katastru také spadá. Silnice je možná využít pouze pro zásobování. Jediným způsobem je tedy se na Luční boudu vydat pěšky. Cesta vede z Pece buď přes Výrovku nebo přes Obří důl.

Prohlédněte si tipy jak pěšky na Sněžku.Další zajímavosti a tipy na výlet v okolí