Jak na Sněžku

Výstup na Sněžku – popis cesty jak se dostat na vrchol

Přečtěte si jaký zvolit způsob výstupu na Sněžku. Na vrchol Sněžky vede několik hezkých cest a je dosažitelný pěšky, na běžkách, ale také novou lanovkou z Pece pod Sněžkou, která vás vyveze na vrchol přes mezistanici na Růžové hoře. Během necelé půlhodiny překonáte převýšení přes 680 m a celou cestu budou provázet nádherné výhledy do zdejšího kraje. Z vrcholu hory pak vedou značené turistické trasy mířící třeba do Špindlerova Mlýna, na Luční boudu, do Pece pod Sněžkou či třeba Horní Malé Úpy.


Pěšky na Sněžku

pro Váš výlet na Sněžku se můžete vydat z několika směrů, pokaždé ale počítejte s pořádným výstupem:

Výstup z Pomezních bud na Sněžku

Výchozím bodem výletu pro tuto trasu je Horní Malá Úpa. Tato trasa patří k nejlehčím výstupům na Sněžku. Výchozím místem jsou Pomezní boudy kam se dostanete autem nebo autobusem. Následně se vydejte po červené značené turistické trase cca 4km (česko – polského přátelství) se dostanete pěšky k chatě Jelenka, kde je také v provozu restaurace. Odtud již budete stoupat přes Obří hřeben až na Sněžku 4km.

Celková délka trasy:  cca 8 km. Zpět do Horní Malé Úpy  se můžete vydat po žluté na Růžovou horu a odtud po zelené.
pomezni boudy - snezka
Výstup z Pece přes Růžovou horu na Sněžku

Druhá varianta patří k relativně schůdným možnostem patří výstup z Pece pod Sněžkou po zelené turistické trase na Růžovou horu cca 3 km a chatu na Růžohorkách, která je vyhlášená svou dobrou kuchyní. Z Růžohorek budete následně pokračovat po žluté turistické značce až na vrchol Sněžky cca 3,5 km.

Celková délka trasy: cca 6,5 km. Zpět do Pec se můžete vydat přes Luční boudu, Výrovku, Rychterovy boudy dolů do Pece.

trusticka trasa pres ruzohorky na snezku


Výstup Přes Obří důl na Sněžku

Tou poslední a zároveň nejobtížnější a také nejhezčí výstup je po modře značené turistické trase z Pece pod Sněžkou přes Obří důl 7 km na Obří sedlo a následně finální výstup po červené 1,5 km na vrchol Sněžky. Vyhledy jsou vskutku nezapomenutelné jak na celý Obří důl, Studniční horu, tak nakonec i na Sněžku.  V letním období si můžete v Obřím dole také prohlédnout důl Kovárna, který byl zpřístupněn v roce 2004 a je vzpomínkou na zašlou slávu zdejšího hornictví.

Celková délka trasy: cca 7 km

trasa na sněžku přes obří důl
Lanovka na Sněžku

Zvolíte-li tuto pohodlnější volbu jak se dostat na vrchol Sněžky, už nebudete mít možnost se projet v klasické sedačkové lanovce jak popisuje tento článek, ale budete hledět během jízdy na okolí Sněžky skrz okna nové kabinové lanovky.

Pokud si chcete udělat výlet do okolí Sněžky, nabízíme Vám pár tipů na výlety. Více informací naleznete v sekci turistické trasy.

Dopravní informace

Do Pece se dostanete autem po silnici číslo 296, k dispozici jsou placená parkoviště a také místa s parkovacími hodinami. Na místa, kde platí zákaz vjezdu, je třeba mít zakoupenou povolenku, která je k dostání v Peci pod Sněžkou v Infocentru či na Městském úřadě. Přímé linky autobusů jezdí  ze všech větších a přilehlých měst – Praha, Ostrava, Hradec Králové, Brno, Trutnov, Semily, Vrchlabí a mnoho dalších. Vlaková stanice je nejblíže ve Svobodě nad Úpou, kam se dostanete přímým spojením z Pardubic, Hradce Králové a Prahy.

Parkování

K dispozici jsou tady placená parkoviště, kde se cena pohybuje cca 100 Kč na den. Na místa, kde platí zákaz vjezdu musíte mít zakoupenou povolenku – seženete například v infocentru nebo na Městském úřadě v Peci. V obci  je také rozmístěno několik parkovacích automatů s taxou 20 Kč za hodinu.