Pec pod Sněžkou

Významné středisko

Město Pec pod Sněžkou patří mezi nejvýznamnější horská střediska Krkonoš. Pec leží v nadmořské výšce 769 metrů ve východní části Krkonoš v údolí řeky Úpy, Zeleného a Lučního potoka. Město je tvořeno dvěmi historickými částmi – Velká Úpa a Pec. Pec pod Sněžkou obklopuje několik vrchů a hor – Růžová hora, Černá hora, Sněžka, Studniční hora, Luční hora, Zadní planina, Liščí hora, svahy Javoru. Nádhernou přírodu ukazuje světu Obří důl. Hornická osada Obří důl byla první osídlenou částí současné Pece pod Sněžkou.


Trocha historie o Peci pod Sněžkou

Pec pod Snezkou 7První záznam o dolování pochází z roku 1511. Těžily se zde měděné, železné rudy a arzenopyrit. Těžba nerostů trvala s několika přestávkami až do roku 1959, v tomto roce došlo k definitivní zástavě hornické činnosti. Pec vznikla jako třetí část Velké Úpy až později. První písemná zmínka o Peci pod Sněžkou pochází z roku 1790. Tehdy se více rozmohlo těžení lesního dřeva kvůli kutnohorským dolům. Dřevaři z různých oblastí se sjeli do Krkonoš a vzniklé mýtiny sloužily na zakládání lučních enkláv a stavění obydlí. Kolem vzniklých bud se choval dobytek a kozy.  Po první světové válce se začala oblast měnit na vyhledávané turistické centrum. Obyvatelé se začali rychle přizpůsobovat poptávce po bydlení. Pronajímali pokoje a stavěli se penziony, hotely a chaty. Opravdového rozmachu turistiky se Pec dočkala se stavbou lanové dráhy na Sněžku, která se stavěla v letech 1948 až 1950. Vzápětí vznikaly sjezdové tratě a vybudovaly se vleky na lyžování.

Při návštěvě Pece pod Sněžkou a Sněžky, byste si rozhodně neměli nechat ujít i další turisticky zajímavá místa této lokality a pokud plánujete delší pobyt zde je nabídka ubytování v Peci pod Sněžkou.

Doporučené odkazy
Počasí na českých horách