Obří Důl

Z doby ledové

Mohutný krkonošský Obří důl se rozkládá mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky, v sevření Širokého hřbetu a Studniční hory. Jedná se o údolí ledovcového původu, jehož zrod počal v době ledové před 12 tisíci lety. Zásluhu na jeho vzniku měl tehdejší úpský ledovce o délce asi 4 km, přibližné výšce 810 m a tloušťce až 100 m, po jehož ústupu zůstaly tzv. morénové valy, materiál, který se hromadil při stékání ledovce a byl tlačen před ním a do stran.

Historie Obřího dolu

Do počátku 20. století zde byly těženy rudy. Dnes se můžeme při pohledu na Obří důl těšit vyhlídkou na tři ledovcové morény, čili kamenné valy vzniklé ledovcovou činností, protnuté řekou Úpou, a tajit dech nad monumentalitou Úpské jámy a Velké a Malé Studniční jámy. Lavinové svahy, rokle a vodopády dotváří výjimečnost tohoto místa. Zatímco v zimě se skalnaté části a svahy třpytí sněhem, v létě tu svěže kvete vysokohorská květenu.Z biologického hlediska je velmi cenným územím tzv. Krakonošova zahrádka, lokalita s řadou opravdu vzácných rostlin. Je také místem posledního odpočinku několika osob, které se sem zřítily. Na památku Karla Kaviny, profesora botaniky, který se mimo jiné podílel na založení Krkonošského národního parku, zde byl postaven pomník, u něhož byl tento významný český botanik po své smrti rozptýlen.

Zdolejte Obří důl

Obřím dolem vede značená modrá turistická stezka, jejímž výchozím bodem je Pec pod Sněžkou. Cestou uvidíte několik malebných horských chat, ale také zbytky kovárny a blízko cíle pak i vodárnu, z níž bývala nošena voda nahoru na vrchol Sněžky.  Dnes je vodárna sice uzavřená, ale pro prohlídku volně přístupná. Po této trase vystoupáte až do Obřího sedla, odkud dále můžete vystoupat až na vrchol Sněžky nebo z Obřího sedla se můžete vydat směrem na Luční Boudu…  V zimě je trasa Obřím dolem z důvodu lavinového nebezpečí uzavřena.


Dopravní info

Nejbližší autobusová zastávka je v Peci pod Sněžkou, asi 2 km vzdálená, pokud návštěvník přijede do Pece vozem, může ho bez obav odstavit na některém z řady parkovišť.   Více informací můžete získat v Informačním středisku KRNAP na tel.: 499 736 311

Další zajímavosti a tipy na výlet v okolí