Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Od poloviny 19. století

Historie České poštovny na naší nejvyšší hoře Sněžce se datuje přibližně do poloviny 19. století, kdy zde byla postavena roubená chata. Nejprve v ní byla umístěna c. k. telegrafní stanice, od 1. září 1899 začala plnit úlohu české poštovny a sloužila tak až do obsazení Sudet v roce 1938. Za dalších deset let se proměnila v kiosek patřící k České boudě, později sloužila jako skladiště. Až mezi roky 1993 – 1995 byla zrekonstruována bývalou poštmistrovou paní Jaroslavou Skrbkovou z Velké Úpy.

Opět začala nabízet poštovní služby a zároveň byla i kioskem rychlého občerstvení. Dnes ji na původním místě už spatřit nemůžete, ale pokud byste ji na vlastní oči chtěli vidět, zamiřte ke kempu u Javorové skály u Monínce. Zde opět plní roli poštovny s občerstvením po té, co byla po vybudování nové poštovny na Sněžce uzavřena a následně prodána. Na Sněžce dokonce už nestojí ani Česká bouda, která po té, co byla zachvácena dřevomorkou musela být uzavřena, demontována a odstraněna. Na jejím místě byla vybudována nová poštovna, která má přízvisko Anežka a která je vybavena poštovním směrovacím číslem: 542 91.


postovna

Dnešní poštovna

Nová Česká poštovna je oproti té původní objektem moderního charakteru.Vznikla podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana. Ačkoliv s moderním pojetím stavby nesouhlasili ochranáři a žádali vybudování objektu, jehož podoba by vycházela z tradiční krkonošské architektury, původní návrh mezi devíti předloženými zvítězil a na Sněžce se dnes vypíná dřevěná skládačka vytvořená z 20 tisíc dílů s pláštěm ze zdvojeného skla, kterou je možné díky dřevěným okenicím ovládaným důmyslným hydraulickým systémem proměnit z moderní prosklené podoby v dřevěnou budovu a přizpůsobit ji tak aktuálním povětrnostním podmínkám.

Provozní doba České poštovny

Česká poštovna Anežka je otevřena celoročně, podle počasí, většinou od 9 do 17 hodin.

Občerstvení na Poštovně

Můžete se tu také občerstvit, v nabídce nápojů nechybí ani horká griotka či ohřívaná medovina ze Sněžky.


Jak se dostat k České poštovně?

Česká poštovna je ideálně dosažitelná lanovkou z Pece pod Sněžkou, která je v provozu denně od 8 do 19. hod nebo se můžete vydat se můžete vydat pěšky z několika směrů.

Kontakt

Tel.: +420 461 353 268 Web: www.postovnasnezka.cz

Další zajímavosti a tipy na výlet v okolí

 

 

Tip na další výlet
Víte, kdy vzniklo pohraniční opevnění chránící Českou republiku před Němci před 2. Světovou válkou? Prozkoumejte historii pevnosti Dobrošov.